18
Město Humpolec
Návrh usnesení
15. Zastupitelstva města
konaného dne 26.2.2025

Zřízení společné jednotky požární ochrany Města Humpolce a Obce Horní Rápotice

Žádost o uzavření Smlouvy o zřízení společné jednotky PO a sdružení prostředků na společnou jednotku požární ochrany podanou starostou Obce Horní Rápotice, Ing. Petrem Chvalkovským.


I. Zastupitelstvo města schvaluje

 

 

1.

uzavření veřejnoprávní Smlouvy o zřízení společné jednotky požární ochrany a sdružení prostředků mezi Městem Humpolec a Obcí Horní Rápotice.

2.

veřejnoprávní smlouva bude uzavřena po vydání souhlasu HZS Kraje Vysočina na dobu neurčitou.

3.

Roční příspěvek Obce Horní Rápotice na akceschopnost společně zřízené jednotky bude ve výši 60.000,- Kč (slovy:šedesáttisíckorunčeských).

4.

Za společnou jednotku, zřízenou touto smlouvou, se bude považovat Jednotka sboru dobrovolných hasičů města Humpolce, JPO III/2.

II. Zastupitelstvo města ukládá

1. Ivě Vacatové,krizové řízení
1.1.

zpracovat všechny administrativní náležitosti spojené s uzavřením smlouvy. 

Termín: 30.4.2025

Předkladatel:Martin Hendrych, Město Humpolec, tel. , martin.hendrych@mesto-humpolec.cz
Zpracovatel:Iva Vacatová, Odbor tajemníka MěÚ, tel. 565518124, iva.vacatova@mesto-humpolec.cz
Vyjádření:
Na vědomí:
Předpokládaná doba trvání:00:05
Text důvodové zprávy:

Dne 17. prosince 2024 byla datovou schránkou zaslána na adresu Městského úřadu v Humpolci žádost starosty obce Horní Rápotice pan Ing. Petra Chvalkovského o projednání smlouvy o sdružení prostředků na společnou jednotku požární ochrany (dále jen jednotka PO).  V obci Horní Rápotice nejsou schopni zajistit povinnosti definované zákonem č. 133/1985 Sb., O požární ochraně. Podle tohoto zákona § 29 je každá obec povinna zřídit jednotku sboru dobrovolných hasičů obce a plně zajišťovat její akceschopnost. Tato jednotka je poté zařazena do Požárního poplachového plánu Kraje Vysočina. Obce, které nejsou schopny splnit zákonem danou povinnost na zřízení a spravování jednotky obce z různých důvodů, např. počtu obyvatel v obci, nezájmu obyvatel obce dobrovolně pracovat pro jednotku sboru obce, generační rozvrstvení obyvatel obce, výše rozpočtu, mají možnost:

 

a) vytvořit společnou jednotku požární ochrany svazkem obcí (§ 69a odst. 1 zákona č. 133/1985 Sb.),  tj. zvláštní právnickou osobou podle § 49 a § 50 zákona č. 128/2000 Sb. o obcích;

 

b) uzavřením smlouvy dle § 1724-1788 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, vzájemně mezi sebou (obcemi) nebo s HZS kraje po sdružení prostředků odpovídající výše zřídit společnou jednotku požární ochrany.

 

Tato společná jednotka PO pak zajišťuje úkoly dané § 70 zákona o požární ochraně pro obec svého zřizovatele i obec, s níž byla uzavřena příslušná smlouva. Zároveň tato jednotka a její zřizovatel pro obec plní povinnosti, vyplývající z § 29, odst. 1, písm. a) až g) zákona o požární ochraně. Na obci bez "vlastní" jednotky, ale nadále zůstává plnění úkolů, plynoucích jí ze samostatné působnosti na úseku požární ochrany - písm. h) až o).

 

Dle § 69 a zákona o požární ochraně HZS kraje schvaluje zřízení společné jednotky požární ochrany. To znamená, že HZS kraje vyjádří pouze svůj souhlas či nesouhlas se zřízením společné jednotky požární ochrany s ohledem na ustanovení § 65 odst. 6 zákona o požární ochraně. Zda obce dodrží ustanovení § 69a zákona o požární ochraně a vytvoří či nevytvoří svazek obcí, je záležitost obcí, které sdružují prostředky. Na spolupráci obcí ve smyslu § 29 odst. 1 písm. m) zákona o požární ochraně se vztahuje ustanovení § 46 odst. 2 zákona o obcích (obecní zřízení), kdy obce při plnění úkolů v samostatné působnosti mohou spolupracovat formou uzavření smlouvy ke splnění konkrétního úkolu nebo vytvořením svazku obcí. Pokud se obce rozhodnou nedodržet ustanovení § 69a zákona o požární ochraně, tj. nepřistoupí k vytvoření svazku obcí, a uzavřou pouze smlouvu ke splnění konkrétního úkolu, musí být ve znění smlouvy zřejmé, že se jedná o zřízení společné jednotky požární ochrany ve smyslu § 69a zákona o požární ochraně. Bez těchto dvou základních náležitostí nelze smlouvu uznat a HZS kraje nemůže vydat souhlas se zřízením společné jednotky. Proto je nutné, aby obce postupovaly v souladu se zněním § 69a zákona o požární ochraně a uzavřely smlouvu (nikoliv dohodu), ze které musí být zřejmé, že jde o zřízení společné jednotky požární ochrany. Až po splnění této podmínky bude vydán ve smyslu § 69a zákona o požární ochraně souhlas HZS kraje se zřízením společné jednotky PO.

 

Uzavření Smlouvy o sdružení prostředků na zřízení jednotky s obcí Horní Rápotice bylo projednáno se zástupci jednotky požárních ochrany Města Humpolce. Zástupci jednotky požární ochrany Humpolec s uzavřením smlouvy souhlasí.

 

Finanční zajištění fungování jednotky určuje § 69 a, odst. 4:

(4) Na základě smlouvy podle odstavce 1 musí být hasičskému záchrannému sboru kraje nebo obci poskytovány finanční prostředky ve výši potřebné k zajištění akceschopnosti jednoho požárního družstva o zmenšeném početním stavu (tzn. v případě SDH Humpolce pro 8 hasičů).

 

V praxi se používá varianta výpočtu:

Obec, která má zřízenou jednotku PO a investuje své finanční prostředky na vlastní JPO, podělí celkovou částku počtem obyvatel. Pak se náklady na jednoho obyvatele vynásobí počtem obyvatel obce, pro kterou bude ještě zajišťovat požární ochranu a toto je výsledná částka.

 

Rozpočet 55 požární ochrana                 2.189.000,00 Kč/rok 2025

Počet obyvatel Humpolec                                  11.447 osob (k 1.1.12024)

2.189.000 / 11447 = 191,- Kč/osoba/rok

                          

Počet obyvatel Horní Rápotice                       170 osob (k 1.1.12024)

191,- *170 os.  =  32.470,- Kč/rok

 

Toto udává zákon, ale částka je individuální a její výše je taková, jakou si obce smluví. Tato částka se bohužel pohybuje kolem 20 000 - 30 000,- Kč. Bohužel, protože pokud jsou to finanční prostředky pro solidně fungující jednotku, tak jsou minimální. Vybavení pro jednoho hasiče do zásahu je možné pořídit za cca 30.000,- Kč ( zásahový oblek dvouvrstvý cca 20 tis., zásahová přilba cca 5 tis., zásahová obuv cca 4 tis., zásahové rukavice cca 3 tis.).

 

Starosta obce Ing. Petr Chvalkovský zaslal návrh na úhradu akceschopnosti (sdružení prostředků) společné jednotky ve výši 60.000,- Kč/rok.

 

Dále si pro úplnost dovolím uvést rozdíl mezi SDH "Sdružení dobrovolných hasičů" a JSDHO "Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce".

 

Sdružení dobrovolných hasičů (SDH) - dobrovolná organizace (podobně jako TJ Sokol nebo zahrádkáři), která je postavena na společném zájmu několika osob. Náplní činnosti je PREVENCE v oblasti požární ochrany, v dnešní době také požární sport a jiné společenské a kulturní akce. V čele SDH stojí starosta sboru a výkonným orgánem je výkonný výbor sboru. Jedná se o samostatně hospodařící organizaci, která má své IČ a která je z velké části finančně závislá na okolních subjektech. (např. Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska – Sbor dobrovolných hasičů  Humpolec = SH ČMS – SDH Humpolec)

 

Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce (JSDHO) - je to organizační složka, jejíž zřizovatelem je obec nebo město. V čele této složky je velitel jednotky, který je zodpovědný ze své funkce starostovi obce. Tato složka je zcela závislá na rozpočtu obce a veškerá technika, výstroj a výzbroj pořízená pro činnost této jednotky JE MAJETKEM OBCE! Činnost této jednotky je čistě REPRESIVNÍ! (např.  Jednotka sboru dobrovolných hasičů Humpolec, kategorie JPO III/2 )

 

Jistá provázanost však mezi oběma organizacemi je. Členové zásahové jednotky obce jsou vybíráni z členské základny sdružení, protože tito lidé jsou již od útlého věku vedeni nejen k preventivní, ale i represivní činnosti v oblasti požární ochrany a záchranářství.

Materiál obsahuje:Příloha - Žádost Horní Rápotice (Veřejná)
Příloha - Vzor smlouvy (Veřejná)
Materiál projednán:
Přizváni: