Město Humpolec
Návrh usnesení
25. Zastupitelstva města
konaného dne 22.6.2022

Projednání "Petice proti plánovanému parkovišti a okružní komunikaci kolem bytového dmu Lužická 1332 - 1335, Humpolec"

I. Zastupitelstvo města projednalo

Petici proti plánovanému parkovišti a okružní komunikaci kolem bytového dmu Lužická 1332 - 1335, Humpolec.

II. Zastupitelstvo města nesouhlasí

s tím, aby zpracovávaná dokumentace "Revitalizace sídliště Lužická" zahrnovala odstavná a parkovací místa za bytovým domem č.p. 1332-1335 v ul. Lužická (směrem k ulici Čejovská) a s tím spojený vznik nové pozemní komunikace kolem celého bytového domu.

III. Zastupitelstvo města ukládá

1. Ing. Vlastimilu Bruknerovi
1.1.

zajistit zapracování obsahu nesouhlasného stanoviska zastupitelstva do zpracovávané dokumentace "Regenerace sídliště Lužická".   

Termín: 30.9.2022



Karel Kratochvíl
starosta města
Ing. Vlastimil Brukner
místostarosta
Předkladatel:Ing. Vlastimil Brukner
Zpracovatel:Mgr. Jiří Fiala, Odbor tajemníka MěÚ
Vyjádření:
Na vědomí:
Předpokládaná doba trvání:00:10
Text důvodové zprávy:

Dne 16.5.2022 byl zástupci petičního výboru doručen dokument "Petice proti plánovanému parkovišti a okružní komunikaci kolem bytového dmu Lužická 1332 - 1335, Humpolec" (dále jen "Petice"). V této Petici podepsaní občané města žádají cit. ", aby byl návrh na revitalizaci okolí bytového domu Lužická 1332 - 1335 upraven. Konkrétně nesouhlasíme s: - nově navrhovanými odstavnými a parkovacími místy za bytovým domem (směrem k ulici Čejovská) a s tím spojeným vznikem nové pozemní komunikace kolem celého bytového domu." konec cit. V další části textu Petice je uvedeno šest důvodů, které vedou k vyjádření nesouhlasu s realizací projektu "Regenerace sídliště Lužická" v rozsahu, v jakém byl zpracován Ing. arch. Lánou. Petice byla podána s odkazem na ustanovení čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním, v platném znění. Petiční listiny, které byly na podporu Petice přiloženy obsahují 113 podpisů oprávněných občanů města Humpolce, převážně s trvalým pobytem v dotčených bytových domech č.p. 1332 - 1335 v ul. Lužická. 

Nyní jen krátce o obecných principech při vyřizování petic a s stížností občanů podaných územním samosprávných celků - tj. obcím s využitím veřejně přístupných metodických materiálů vydaných Ministerstvem vnitra ČR. 

1. Petiční právo je zaručeno čl. 18 Listiny základních práv a svobod, podle kterého má každý právo se sám nebo společně s jinými obracet na státní orgány a orgány územní samosprávy s žádostmi, návrhy a stížnostmi ve věcech veřejného nebo jiného společného zájmu. Toto právo provádí v oblasti státní správy petiční zákon, který pro takové žádosti, návrhy a stížnosti zavedl legislativní zkratku "petice". Tento zákon v § 1 odst. 1 zmiňuje pouze (č. 85/1990 Sb.) právo obracet se s peticemi na státní orgány, v § 8 pak stanoví, že pokud se v tomto zákoně mluví o státních orgánech, rozumí se tím i právnické osoby, jimž byla působnost státního orgánu svěřena. Dle těchto ustanovení jsou tedy petice povinny přijímat jak státní orgány, tak orgány územní samosprávy při výkonu přenesené působnosti. Podrobná pravidla přijímaní, projednávání a vyřizování petic stanoví orgán (obec) svým vnitřním předpisem, jehož vydání předpokládá § 7 petičního zákona (v případě obcí se jedná o pravidla pro vyřizování petic a stížností vydaná radou obce). V podmínkách města Humpolce se jedná o Pravidla Rady města Humpolec pro přijímání a vyřizování stížností, schválená dne 18.1.2006.

2. Petiční právo zaručené Listinou provádí pro oblast územní samosprávy zákon o obcích. Jestliže petice směřuje do oblasti samostatné působnosti obce, postupuje obec podle ustanovení § 16 odst. 2 písm. f) zákona o obcích, dle kterého občan obce, který dosáhl věku 18 let, má právo požadovat projednání určité záležitosti v oblasti samostatné působnosti radou obce nebo zastupitelstvem obce; je-li žádost podepsána nejméně 0,5 % občanů obce, musí být projednána na jejich zasedání nejpozději do 60 dnů, jde-li o působnost zastupitelstva obce, nejpozději do 90 dnů.
V situaci, kdy by se občané obce obrátili na obec v záležitosti její samostatné působnosti, a to formou petice označené dle zákona č. 85/1990 Sb. platí, že podání je třeba posuzovat podle svého obsahu a nikoli podle toho, jak jsou nazvána. Bude tedy nezbytné v případě této Petice postupovat podle § 16 odst. 2 písm. f) nebo g) zákona o obcích a lhůta pro vyřízení by byla 60 dnů, v záležitostech, které patří do působnosti zastupitelstva, 90 dnů. V těchto případech je doporučováno ve lhůtě do 30 dnů od podání petice informovat petiční výbor o předání Petice orgánu, který je oprávněn se peticí zabývat a rozhodnout o její oprávněnosti. Podáním informace o způsobu vyřízení jsou pak eliminovány případné stížnosti petentů, kteří mohou očekávat vyřízení v termínu dle petičního zákona. V našem případě byla na adresu Ing. Žanety Hermanové (zástupce Petičního výboru) odeslána dne 7.6.2022 písemná informace o tom, že podaná Petice ze dne 16.5.2022 bude projednána na 25. zasedání Zastupitelstva města Humpolce, konaného dne 22.6.2022.  .

V našem případě Petice směřuje k nesouhlasu podepsaných občanů města se zpracovaným projektovým záměrem "Regenerace sídliště Lužická", z čehož vyplývá, že se jedná jednoznačně o oblast samostatné působnosti a tudíž bude vyřizována v souladu s ustanovením § 16 odst. 2 písm. f) zákona o obcích. Na její podporu obsahuje Petice 113 podpisů oprávněných občanů, což je 1,02% občanů města Humpolce a tak je její projednání předloženo do dnešního zasedání zastupitelstva. 

 

Součástí tohoto návrhu je i vyjádření pana místostarosty města Ing. Vlastimila Bruknera, který je pověřen kompetencemi v oblasti přípravy a realizace investic města Humpolce, k podstatným částem Petice.   

Cit. "Projekt regenerace sídliště Lužická byl zadaný v roce 2019 panu Ing. arch. Lánovi s tím, aby v maximální možné míře vyřešil problém parkovacích míst v této lokalitě v souladu s úpravou a dodržení procent zelených ploch daných územním plánem. Problém s parkováním je propojen s nedostatkem parkovacích ploch i v navazující lokalitě Na Rybníčku a možnosti na řešení je opravdu velmi málo. Skicu studie s ideovým návrhem jsme poskytli koncem roku 2019 samosprávám k prostudování. Toto proběhlo na členských schůzích jednotlivých samospráv bez účasti představitelů města a projektanta, s negativní odezvou. Předběžnou studii představil pan architekt na KAU 10.7.2020 s tím, že závěr komise zněl: "KAU vnímá navrhované řešení jako přínosné pro zlepšení parkovacích podmínek obyvatel stávajícího bytového domu. Současný stav lokality je jak v oblasti dostatečného vymezení parkovacích míst, tak úprav a vymezení zeleně a využití zadního traktu území nevhodný a nedostatečný. Nové řešení bude pro lokalitu jistě přínosem. Doporučujeme prověřit a zapracovat diskutované body do návrhu studie. (KAU = Komise pro architekturu a urbanismus, poradní orgán rady města ).

Diskutované body:

~ potřeba doplnit výpočet potřeby parkovacích míst dle požadavků TN, stejně tak jako rozvahu, proč nejsou případně normativní počty reálné naplnit

~ pro návrh zrušení protihlukové stěny je třeba doložit hlukové posouzení o nutnosti takového opatření a možnosti její deinstalace

~ bylo by dobré prověřit reální stav kovových kotevních prvků konstrukce, jestli například v některých místech nedochází k dožití materiálu - technologický stav protihlukového opatření

~ v případě nutnosti ponechání protihlukové stěny, jako nezbytného opatření proti hlukové zátěži zvážit rekonstrukci stávající stěny a její grafické ztvárnění

~ doplnit výpočet koeficientu zeleně dle ÚP

~ vhodnější řešení ponechat záhony zeleně lemující bytový dům a navrhnout zahradní úpravy podobného charakteru jako kolem kruhového objezdu a parku Stromovka - scelení řešení zahradních úprav pro propojení území

~ prověřit možnost většího terénního zásahu a odclonění alespoň o 1-2m komunikace od bytového domu v zadní části

~ doplnit vysazení aleje do zadní části parkovacích stání, vynechat případně některá stání a vytvořit tak pohledovou bariéru - z oken bytového domu by tak byl pohled do korun stromů a ne jen na parkovací místa

Podle dohody pokračoval projektant v činnosti, jednak aby prověřil doporučení KAU a dále aby vyřešil do té doby nejasné požadavky dopravní policie, odboru životního prostředí a vyjádření sousedních vlastníků. Vyvrcholením všeho bylo řádně svolané a na všech informačních kanálech inzerované veřejné projednání záměru s občany 23.3.2022 v Mikádu. Na veřejném projednání je možné za přítomnosti projektanta, investora a občanů vydiskutovat a nastolit veškeré problémové body každého projednávaného projektu. Na základě veřejného projedná jsme se dvakrát sešli s vedením Stavebního bytového družstva Pelhřimov (SBD), podruhé i za přítomnosti řádně zvolených zástupců samospráv. Z jednání vyplynulo, že jsou projektované věci, které jednající strany v tomto projektu přijímají bez výhrad, některé s výhradami a některé v žádném případě (např. parkování za domem). Z jednání je vyhotovený zápis, který stanovuje další postup této věci. Tímto bych chtěl zároveň vedení SBD Pelhřimov a zvoleným zástupců samospráv Lužická 1332-1335 poděkovat za korektní, slušné a věcné jednání. Nebývá to vždy zvykem.

Vedlejší linií bez účasti samosprávy a SBD pak běžela po veřejném projednání oficiální petice, kterou jsem od pana Klapa převzal a zároveň odpověděl na položené dotazy.

No a jak dále? Projektant zapracuje požadavky z jednání do dokumentace. Tato bude znovu představená občanům na veřejném projednání a poté na KAU. A pokud bude vše vyladěné, podá projektant žádost na stavební úřad o zahájení územního řízení k projektové dokumentaci. Věřím tomu, že po dohodě investora, projektanta a obyvatel dané lokality se za nějaký čas ke všeobecné spokojenosti opraví opět další část našeho pěkného města." konec cit.

 

 

Materiál obsahuje:Příloha - Petice a.pdf (Veřejná)
Příloha - Body k projednání a.pdf (Veřejná)
Příloha - zapis jednani 4.5.2022 a.pdf (Veřejná)
Materiál projednán:
Přizváni: