33
Město Humpolec
Návrh usnesení
26. Rady města
konané dne 13.3.2024

Nákup energií pro Město Humpolec a jeho příspěvkové organizace - analýza a doporučení

I. Rada města bere na vědomí

předložené varianty nákupu elektrické energie a zemního plynu pro město Humpolec a jím zřízené příspěvkové organizace a doporučuje ...................

II. Rada města ukládá

1. Václavu Křivánkovi, místostarostovi města
1.1.

předložit do následující rady města rozpracovanou doporučenou variantu realizace nákupu elektrické energie a zemního plynu pro město Humpolec a jím zřízení organizace. 

Termín: 3.4.2024

Předkladatel:Mgr. Jiří Fiala, Odbor tajemníka MěÚ, tel. 585518120, jiri.fiala@mesto-humpolec.cz
Zpracovatel:Mgr. Jiří Fiala, Odbor tajemníka MěÚ, tel. 585518120, jiri.fiala@mesto-humpolec.cz
Vyjádření:
Na vědomí:
Předpokládaná doba trvání:00:05
Text důvodové zprávy:

Na základě proběhlé diskuze na téma řešení nákupu energií pro město Humpolec a jím zřízené organizace a  zadání z minulé rady města 7.2.2024 předkládáme prvotní dokument k diskuzi na toto téma. 

Z údajů zadaných uživateli do IS EnergyBroker (IS pro provoz energetického managementu města) vyplývá, že spotřeba energií za město Humpolec a jím zřízené příspěvkové organizace je následující:

Zemní plyn (ZP)           19.015 MWh/rok

Elektrická energie (EE)  2.372 MWh/rok.

Město je veřejný zadavatel dle zákona č. 134/2016 Sb. Zákon o veřejných zakázkách, musí tedy při výběru dodavatele postupovat v souladu s tímto zákonem.

Z odhadu předpokládané hodnoty veřejné zakázky vyplývá, že to bude každopádně nadlimitní veřejná zakázka.

Objem spotřebovaných energií umožňuje pořídit energie formou postupného nákupu, tzn. naše doporučení by bylo realizovat dvě nadlimitní veřejné zakázky na výběr dodavatele Zemního plynu a Elektrické energie formou postupného nákupu na období dodávky r. 2025-2027. Určitě doporučujeme, aby město bylo centrální zadavatel a veřejnou zakázku realizovalo i pro své příspěvkové organizace.

Pro převzetí funkce administrátora těchto veřejných zakázek se nabízí několik odborných zadavatelů. Toto řešení doporučujeme především z důvodu značných zkušenosti s podobnými nákupy realizovanými těmito specializovanými administrátory. 

Při tomto způsobu se soutěží marže dodavatele, která se vztahuje k velkoobchodním cenám EE a ZP. Pak následně centrální zadavatel (město) pořizuje se svým vybraným dodavatelem energie a může tak, v závislosti na vývoji velkoobchodních cen, ovlivnit výslednou cenu energií pro daný kalendářní rok.

V příloze jsou uloženy vzory zadávací dokumentace pro elektřinu (ZP je obdobný postup), kde je postupný nákup popsán – jsou dvě varianty buď násobící, nebo aditivní koeficient, aby si dodavatelé mohli vybrat, který nám chtějí nabídnout.

Pokud se rozhodneme využít tento nabízený způsob a realizovat veřejnou zakázku (VZ), doporučovali bychom příliš neotálet a začít s přípravou VZ co nejdříve. Celý proces bude trvat cca 3-4 měsíce. Čím dříve budeme mít vybraného dodavatele, tím dříve můžeme pořizovat energie na další roky a zajistit si tak co nejvýhodnější cenu.

Je možné samozřejmě realizovat zakázku a poptat u dodavatelů i FIXní cenu pouze na rok 2025. Jako vhodnější se ale jeví způsob postupného nákupu, kdy můžeme mít dodavatele vybraného na 3 roky.

Systém nákupu lze řešit i formou nákupu na burze, jehož principy nám představil burzovní makléř na RM v květnu loňského roku (viz příloha).

Materiál obsahuje:Příloha - Prezentace Komoditní burza 05-2023 (Veřejná)
Příloha - Postup realizace postupného nákupu (Veřejná)
Příloha - Postup realizace nákupu (Veřejná)
Materiál projednán:
Přizváni: