Město Humpolec
Návrh usnesení
21. Rady města
konané dne 6.12.2023

Správa vodohospodářského majetku města Humpolce - Příloha č. 7 - náklady provozovatele na rok 2024

Správa vodohospodářského majetku města Humpolce - Příloha č. 7 - náklady provozovatele na rok 2024


I. Rada města schvaluje

Přílohu č. 7 k Dodatku č. 12/2013 (náklady provozovatele) ke smlouvě o správě vodohospodářského majetku města Humpolce, zajišťovaný společností VODAK Humpolec, s.r.o., Pražská 544, Humpolec pro rok 2024.

II. Rada města ukládá

1. vedoucímu oddělení správy majetku
1.1.

zajistit potřebné podklady pro podepsání Přílohy č. 7 - náklady provozovatele k Dodatku č. 12/2013 mezi městem Humpolec, Horní náměstí 300, 396 01 Humpolec a společností VODAK Humpolec, s.r.o., Pražská 544, 396 01 Humpolec na rok 2024.

Termín: 20.12.2023

Předkladatel:Josef Jůzl
Zpracovatel:Josef Jůzl, Oddělení správy majetku
Vyjádření:
Na vědomí:
Předpokládaná doba trvání:00:05
Text důvodové zprávy:

Město Humpolec musí v letošním roce opět projednat a schválit cenu vodného a stočného pro rok 2024 a odeslat do konce letošního roku na příslušnou adresu Ministerstva financí ČR. Součástí kalkulace ceny vodného a stočného je i provozovatelská smlouva, respektive náklady spojené s provozem a údržbou tohoto majetku realizované provozovatelem společností VODAK Humpolec, s.r.o. Tyto náklady jsou zpracovány podle metodiky a jsou obsahem  Přílohy č. 7 k Dodatku č. 12/2013- náklady provozovatele, v jednotlivých položkách. Jednotlivé položky nákladů provozovatele jsou dále zpracovány podle Ekonomické přílohy č. 6 k Dodatku č. 12/2013. Nyní k předloženému návrhu Přílohy číslo 7/2013 - náklady provozovatele trochu podrobněji.  Návrh předkládá provozovatel (spol. VODAK Humpolec, s.r.o.)  Náklady jednotlivých položek vycházejí ze skutečnosti předcházejících let a z dostupných nákladů roku 2023. Z návrhu provozovatele vychází navýšení pro vodné a stočné na rok 2024 o 1 661 899,--Kč bez DPH. Předpokládá se, že DPH bude ve výši 12%. V roce 2023 to bylo 10%.

U vodného se jedná o navýšení o 1 065 547,--Kč. největší položkou je navýšení u elektrické energie. Jedná se o tak zvaný maloodběr a provozovatel měl cenu fixovanou ve výši 2,--Kč/KWh.  Tato cena končí rokem 2023 a nákup bude zajišťován formou spotové ceny  - nakupování na burze. Zatím podle dostupných informací by se tato cena měla pohybovat okolo 3,20 Kč/KWh. Dále tuto celkovou cenu ještě ovlivní regulovaná složka za elektrickou energii, která bude teprve SRÚ stanovena. V této regulované složce dojde i k návratu poplatku za podporu obnovitelných zdrojů. Další navýšení, se kterým provozovatel počítá je zvýšení výroby vody z vlastních zdrojů. Pro rok 2023 byl plán cca 230 tisíc m3. Podle současných výsledků (odečtů) bude zřejmě tento ukazatel o něco překročen. Uvidíme za měsíce listopad a prosinec. Z tohoto důvodu provozovatel navrhuje zvýšení na 470 m3 pro rok 2024. To se samozřejmě projeví v nárůstu  spotřeby elektrické energie. Ostatní položky Přílohy č. 7,   má možnost provozovatel  navýšit podle tak zvané indexace. Jedná se o index spotřebitelských cen - meziroční index.  Tabulka indexu je přiložena, jako příloha této zprávy. Výše navýšení  je citováno v Ekonomické příloze č.6 k Dodatku číslo 12/2013, bod 3) náklady provozovatele.  Navýšení podle indexace navrhuje provozovatel u položky 3. Mzdy. U položek 5.2 a 5.3 provozní náklady externí a ostatní náklady, položky 8. a 9. výrobní a správní režie navrhuje navýšení nižší jak je indexace.  U položek 1.3 chemikálie a 1.4 ostatní materiál jsou vedeny finanční částky bez navýšení.  

Dále k nákladům u stočného. Zde provozovatel v rámci všech položek navrhuje navýšení provozních nákladů o 596 352,--Kč bez DPH.  Na rozdíl od navýšení nákladů u vodného za elektrickou energii u stočného je navrženo snížení o 300 tisíc Kč.  Jedná se o elektrickou energii spotřebovanou provozem ČOV v Humpolci.  Jedná se o velkoodběr elektrické energie, provozování vlastní trafostanice a také provozování kogenerační jednotky na ČOV. Zde se předpokládá o nárůst spotřeby respektive dodávky a hlavním důvodem je zprovoznění objektu předčištění OV pivovaru Bernard. Tyto odpadní vody budou ochuzeny o organické látky a tím předpokládáme nižší vývoj bioplynu a s tím spojenou nižší výrobu vlastní elektrické energie.  Přesto provozovatel navrhuje snížení a to z důvodu, že v letošním roce měl zastropovanou cenu ve výši 5,-Kč/KWh a skutečnost nákupu byla 3,50,-Kč/KWh. Tuto cenu má provozovatel ještě do konce května 2024.  Podle provozovatele se cena nakupované silové energie lišit o letošní průměrné ceny. Otázkou je ale opět avizované navýšení regulované složky ceny elektřiny a poplatek za obnovitelné zdroje.  navýšení pak provozovatel uvádí podle již citované indexace u položky mzdy. Navýšení u položky 5.2 a 5.3 provozní externí náklady a ostatní náklady pak nižší jak je indexace  a to samé u položek 8. a 9. výrobní a správní režie. Položka 7. Finanční výnosy je uváděna pro rok 2024 jako nulová. Jde o tak zvaný zeleného bonusu za výrobu elektrické energie z bioplynu na kogenerační jednotce,  který nebude pro rok 2024 vyplácen. 

Materiál obsahuje:Příloha - Sdělení provozovatele VODAK Humpolec (Veřejná)
Příloha - Ekonomická příloha č. 6 (Veřejná)
Příloha - Příloha č. 7 - náklady provozovatele (Veřejná)
Příloha - Příloha č. 7 (Veřejná)
Materiál projednán:
Přizváni: